Konferencja Konferencja

Konferencja "Nauka i biznes dla inteligentnego miasta"

"Nauka i biznes dla inteligentnego miasta" - Odkryj, jak badania i przedsiębiorczość kształtują nasze miasta i inspirują do działania!

Zapraszamy na konferencję, której ideą jest stworzenie platformy spotkań naukowców, przedstawicieli biznesu, administracji samorządowej służącej wymianie wiedzy, doświadczeń i dobrych praktyk. Podczas wydarzenia wspólnie będziemy dyskutować na temat przyszłości inteligentnych miast oraz znaczenia dla ich rozwoju synergii między nauką a otoczeniem społeczno-gospodarczym.

W panelu pierwszym postaramy się odpowiedzieć na pytania: Czym charakteryzują się miasta przyszłości? Jakie są ich perspektywy rozwojowe? Czy smart city będą miastami zrównoważonymi? Ponadto zastanowimy się nad rolą uczelni wyższych w rozwoju inteligentnych miast. Do dyskusji zaprosiliśmy badaczy smart city oraz praktyków. Panel drugi poświęcony będzie prezentacji innowacyjnych rozwiązań, które powstały w murach Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego. Innowacje te mogą znaleźć zastosowanie np. w obszarze społecznym, podnosząc jakość życia mieszkańców. Wiele uwagi poświęcimy materiałom i narzędziom przyszłości, ich wpływowi na poprawę funkcjonowania miast, czyniąc je bardziej ekologicznymi i dostępnymi. Panel trzeci będzie głosem biznesu. Specjaliści odniosą się w nim do doświadczeń z zakresu wdrażania innowacyjnych rozwiązań oraz współpracy na tym polu z uczelniami wyższymi. Zastanowimy się również nad tym, jak wykorzystać ten potencjał do budowy miast przyszłości. W tej części zaprezentuje się Bydgoski Klaster Przemysłowy. Dolina Narzędziowa, przedstawiciele Spółek oraz Top 500 Innovators. Konferencję zakończy networking.

Organizatorzy:
Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy
Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego Sp. z o.o.
Bydgoski Klaster Przemysłowy. Dolina Narzędziowa

Partnerzy:
Teatr Kameralny w Bydgoszczy
Bydgoska Agencja Rozwoju Regionalnego Sp. z o.o.

Data: 8 listopada 2023 r.
Miejsce: Teatr Kameralny w Bydgoszczy, ul. Grodzka 14-16.

Termin zgłoszeń przedłużony do: 3 listopada br.

PROGRAM KONFERENCJI

(Teatr Kameralny w Bydgoszczy, ul. Grodzka 14-16)

10.00-12.00: Smart city - co warto wiedzieć?

Dyskusja z udziałem: dr. hab. Artura Laski, prof. uczelni (Uniwersytet Kazimierza Wielkiego), dr Sabiny Baraniewicz-Kotasińskiej (Uniwersytet Opolski), dr. Przemysława Krysińskiego (Uniwersytet Mikołaja Kopernika), mgr. inż. Jana Baumgarta (Uniwersytet Kazimierza Wielkiego) oraz Anny Nowak (Urząd Miasta i Gminy w Nakle nad Notecią)
Moderator: dr Alina Kaszkur (Centrum Transferu Technologii i Innowacji UKW)

12.00-12.30: Przerwa/networking

12.30-15.00: Uniwersytet dla inteligentnego miasta - przykłady wdrożeń

"Inteligentne narzędzia dla nowoczesnego miasta" - dr hab. Piotr Prokopowicz, prof. uczelni (Wydział Informatyki UKW)
"Materiały przyszłości" - dr hab. inż. Krzysztof Moraczewski, prof. uczelni (Wydział Inżynierii Materiałowej UKW)
"Alternatywne środki indywidualnej komunikacji w mieście" - dr hab. inż. Marek Macko, prof. uczelni (Wydział Mechatroniki UKW)
"Wykorzystanie druku 3D do prototypowania oraz planowania infrastruktury miejskiej" - mgr inż. Jakub Lewandowski (Wydział Mechatroniki UKW)
"Zastosowanie statystyki matematycznej w inżynierii i ochronie środowiska" - dr inż. Sławomir Andrzej Torbus, prof. uczelni; dr Jolanta Kosman; dr inż. Karolina Mroczyńska (Instytut Matematyki UKW)
"Egzoszkielety kończyny górnej - rozwiązania typu smart dla osób zdrowych i pacjentów z niepełnosprawnościami" - dr inż. Dariusz Mikołajewski, prof. uczelni; dr hab. inż. Izabela Rojek, prof. uczelni (Wydział Informatyki UKW)
Moderatorzy: Joanna Sikora, Maciej Wilkowski

15.00-16.00: Lunch/networking

16.00-18.00: Biznes - zobacz w praktyce!

Uczestnicy panelu: Marek Bieliński (Bydgoski Klaster Przemysłowy. Dolina Narzędziowa), Tadeusz Konek (KONEK PSN Sp. z o.o.), Rafał Radwański ("TYCO ELECTRONICS POLSKA" Sp. z o.o.), Top 500 Innovators: Piotr Szewczykowski, Katarzyna Kazimierska-Drobny, Anna Szkulmowska
Moderatorzy: Joanna Sikora, Maciej Wilkowski

(Hotel Holiday Inn, ul. Grodzka 36)

18.30: Spotkanie networkingowe z kolacją

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

Liczba miejsc ograniczona!

Komitet Organizacyjny Konferencji:

dr hab. inż. Marek Macko, prof. uczelni
dr hab. inż. Cezary Gozdecki, prof. uczelni
dr hab. Artur Laska, prof. uczelni
dr hab. inż. Izabela Rojek, prof. uczelni
dr inż. Dariusz Mikołajewski, prof. uczelni
dr Agata Milczewska
Piotr Wojciechowski
dr Alina Kaszkur - Koordynator Konferencji

Konferencja dofinansowana z programu „Inkubator Innowacyjności 4.0” realizowanego w ramach projektu pozakonkursowego pn. „Wsparcie zarządzania badaniami naukowymi i komercjalizacja wyników prac B+R w jednostkach naukowych i przedsiębiorstwach”, w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020 (Działanie 4.4).