Patent dla naukowców z Wydziału Inżynierii Materiałowej

Miło nam poinformować, że Urząd Patentowy RP decyzją z dn. 25 marca 2025 r. udzielił patentu na wynalazek pt. ”Sposób otrzymywania reaktywnych surowców poliolowych zawierającego heteroatomy siarki, boru i fosforu i ich zastosowanie do otrzymywania sztywnych pianek poliuretanowo/poliizocyjanurowych.
Wynalazek powstał na Wydziale Inżynierii Materiałowej UKW, w Katedrze Chemii i Technologii Poliuretanów, a został opracowany przez zespół naukowców:
- dr hab. inż. Joannę Paciorek-Sadowską, prof. uczelni,
- dr. inż. Marcina Borowicza,
- mgr. inż. Marka Isbrandta oraz
- mgr. Pawła Sandera.
Wynalazek stanowi istotny krok w kierunku bardziej efektywnych i bezpiecznych materiałów. Objęcie go ochroną patentową potwierdza jego unikatowy charakter oraz potencjał wdrożeniowy w przemyśle chemicznym. Zespół naukowców opracował technologię, która może przyczynić się powstania komponentów poliolowych z surowców pochodzących ze źródeł odnawialnych, umożliwiających otrzymywanie ogniobezpiecznych, podatnych na biodegradację materiałów poliuretanowych.
Jednym z ważnych etapów modyfikacji jest wprowadzenie atomów boru, siarki i azotu do otrzymanych struktur poliolowych. W ten sposób otrzymany został komponent o właściwościach obniżających palność, który będzie spełniał rolę oprócz surowca poliolowego, również antypirenu. Pozwolił on wyeliminować z formulacji poliuretanowej drogie i często toksyczne przemysłowe związki zmniejszające palność. Natomiast zastosowany do produkcji polioli kwas bursztynowy jest cennym związkiem, ponieważ może być wykorzystany do wytwarzania tworzyw biodegradowalnych. Podatne na biodegradację, ogniobezpieczne materiały poliuretanowe wpisują się w nową generację materiałów na rynku tworzywowym i podobnie jak tradycyjne polimery mogą być stosowane w różnych aplikacjach, w zależności od wymagań rynku.
Przeprowadzone badania zostały sfinansowane w ramach realizacji Grantu na prace przedwdrożeniowe – podniesienie poziomu gotowości wdrożeniowej (TRL) w ramach projektu „Inkubator Innowacyjności 4.0” realizowanego przez Konsorcjum UKW i AIP UKW Spółka z o.o.
Twórcom serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!