Centrum Transferu Technologii i Innowacji
Na zdjęciu trzy diody led (dioda elektroluminescencyjna) na płytce drukowanej Na zdjęciu trzy diody led (dioda elektroluminescencyjna) na płytce drukowanej

Europejski patent na rewolucyjny konwerter białych diod LED

Międzynarodowy zespół naukowców z Katedry Materiałów Optoelektronicznych Instytutu Fizyki Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego oraz Uniwersytetu Fryderyka-Aleksandra w Erlangen-Norymberdze otrzymał patent europejski na nowoczesny monokrystaliczny konwertor diod białych wysokiej mocy, który może działać w bardzo wysokich temperaturach eksploatacyjnych. Proces patentowy odbył się w Niemczech.

Konwencjonalne białe diody LED, oparte na wykorzystaniu konwertorów w postaci proszków granatów, rozmieszanych w smole epoksydowej, nie wytrzymują wysokich temperatur funkcjonalnych. Z tego powodu ich używanie do celów oświetlenia w dużych obiektach biurowych i przemysłowych jest mocno ograniczone.

Zespół z UKW oraz ich koleżanki i koledzy z Uniwersytetu Fryderyka-Aleksandra w Erlangen-Norymberdze postarali się usunąć tę niedogodność. Zamiast klasycznego konwertora, został opracowany szereg monokrystalicznych konwertorów w postaci wielowarstwowych struktur epitaksjalnych granatów, otrzymanych metodą epitaksji z fazy ciekłej. W zależności od składu warstwowych i monokrystalicznych części tych konwertorów, oraz ich grubości jest możliwe regulowanie odcieni barwy światła białego powstałej na ich osnowie nowoczesnych diod WLED.

Białe diody LED z opracowanymi przez nas konwertorami monokrystalicznymi mogą działać w znacznie wyższych temperaturach od klasycznych, co przekłada się również na mocne zwiększenie długowieczności ich działania – mówi prof. dr hab. Yuriy Zorenko, kierownik Katedry Materiałów Optoelektronicznych Instytutu Fizyki UKW. – To powoduje, że widzimy dla nich zastosowanie w różnych dziedzinach przemysłu, gdzie takie mocne i wytrzymałe źródła światła są niezbędne.

Prawa do patentu  w równej części posiadają UKW oraz uczelnia niemiecka.