Sukces wynalazców z UKW na targach iENA

Tradycyjnie już polskie stoisko na International Trade Fair Ideas Inventions New Products iENA 2019 (Norymberga, Niemcy, 31 października - 3 listopada 2019 r.) było bogate w prezentacje innowacji z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. W ciągu ostatnich 70 lat iENA przyciągnęła 30 000 wynalazków, gromadząc międzynarodowe towarzystwo kreatywnych twórców oraz przedstawicieli przedsiębiorstw, instytucji rządowych i organizacji pozarządowych. Pośród 800 wynalazków prezentowanych w tym roku aż 6 wynalazków z UKW zostało wyróżnionych:

• złoty medal za Modernized crusher for plactics otrzymał dr hab. inż. Marek Macko, prof. uczelniProrektor ds. Rozwoju i Współpracy (Wydział Mechatroniki UKW);

• srebrny medal za System and method for non-contact quality control of flat or corrugated plate structural elements otrzymał zespół w składzie:
    dr inż. Radosław Drelich,
    dr hab. inż. Mariusz Kaczmarek,
    dr hab. inż. Michał Pakuła,
    mgr inż. Dawid Witkowski;

• srebrny medal za Technology for identyfying potato varietes based on DNA analysis from French fries otrzymał dr hab. Artur Dzialuk, prof. uczelni (Wydział Nauk Biologicznych UKW);

• srebrny medal za The use of new eco-polyols based on waste poly(lactic acid) for production of flexible polyurethane foams dedicated to the furniture and automotive industries otrzymał zespół w składzie:
    dr hab. inż. Joanna Paciorek-Sadowska, prof. uczelni (Instytut Inżynierii Materiałowej UKW),
    dr inż. Marcin Borowicz (Instytut Inżynierii Materiałowej UKW),
    mgr inż. Marek Isbrandt (Instytut Inżynierii Materiałowej UKW),
    mgr Łukasz Grzybowski (Instytut Inżynierii Materiałowej UKW);

• brązowy medal za Integrated PM 2.5 / 10 measurement system based on cost-effective sensors and low-emission radio transmission otrzymał zespół w składzie:
    dr inż. Maciej Piechowiak (Instytut Informatyki UKW),
    dr Piotr Kotlarz (Instytut Informatyki UKW),
    mgr inż. Piotr Żmudziński (Wydział Mechatroniki UKW),
    mgr Marcin Kempiński (Wydział Mechatroniki UKW);

• nagroda specjalna za Hand exoskeleton otrzymał zespół w składzie:
    dr hab. inż. Izabela Rojek, prof. uczelni (Instytut Informatyki UKW),
    mgr inż. Jakub Kopowski (Wydział Psychologii UKW),
    dr inż. Dariusz Mikołajewski, prof. uczelni (Instytut Informatyki UKW),
    dr hab. inż. Marek Macko, prof. uczelni (Wydział Mechatroniki UKW).

To wielkie osiągnięcie i zdobycie aż 6 nagród stanowi ukoronowanie wieloletniej strategii władz UKW w obszarze rozwoju i współpracy z szeroko pojętym otoczeniem gospodarczym i społecznym. Uniwersytet szerokoprofilowy, jakim jest UKW, może zaproponować niezwykle szeroką ofertę prac badawczo-rozwojowych, również interdyscyplinarnych, łączących metody badawcze i naukowców z różnych dyscyplin, co często skutkuje bardziej efektywnymi rozwiązaniami. Mamy nadzieję, że ten wysyp nagród zaowocuje w krótkim czasie komercjalizacją nagrodzonych rozwiązań.

Zachęcamy do obejrzenia "Rozmowy Dnia" w TVP Bydgoszcz z dr. hab. inż. Markiem Macko, prof. uczelniProrektorem ds. Rozwoju i Współpracy: bydgoszcz.tvp.pl