Cztery nagrody na IWIS 2019

W dniach 14-16 października 2019 r. wynalazki z UKW były prezentowane w przepięknych wnętrzach Politechniki Warszawskiej na Międzynarodowej Warszawskiej Wystawie Wynalazków (International Warsaw Invention Show - IWIS 2019).

• Srebrny medal za Theranostatic system supporting people with limb edema dla zespołu: Katarzyna Kazimierska-Drobny, Mariusz Kaczmarek, Tomasz Fąs, Joanna Nowak, Karol Pawełkowski - Wydział Mechatroniki.
    System teranostyczny wspomagający osoby z obrzękiem limfatycznym kończyn: urządzenie przeznaczone dla sektora medycznego (rehabilitanci, fizjoterapeuci), jak również do samodzielnego stosowania przez pacjentów zmagających się z problemem obrzęku limfatycznego; umożliwiające jednoczesną terapię – poprzez dostosowywanie różnych opcji masażu pneumatycznego – oraz diagnostykę. Powiązanie zmian ciśnienia w mankiecie kompresyjnym ze zmianami objętości kończyny pod mankietem umożliwia dobór optymalnych parametrów masażu (wielkości ciśnienia oraz czasu). Przy regularnym stosowaniu możliwe jest zapobieganie ponownemu gromadzeniu się limfy. Przewagą wynalazku jest dostępność, łatwa obsługa i niski koszt wykonania.

• Brązowy medal oraz Wyróżnienie za najlepszy wynalazek za Developing of technology for creating polyurethane breast prosthesesbased on 3D scanning dla zespołu: Zbigniew Szczepański, Marek Macko, Joanna Nowak - Wydział Mechatroniki, Dariusz Mikołajewski - Instytut Informatyki.
    Opracowanie technologii tworzenia poliuretanowych protez piersi w oparciu o skan i druk 3d: pozyskanie rzeczywistej geometrii brakującej piersi, w oparciu o lustrzane odbicie piersi zdrowej przy wykorzystaniu skanu 3D. Następnie na podstawie tychże danych drukowana jest forma, w której wypienia się właściwy kształt (pianka poliuretanowana o odpowiednich parametrach mechanicznych). Produkt finalny stanowi wypełnienie do stanika dla kobiet po mastektomii. Jest on w pełni spersonalizowany, nie wymaga dużych nakładów finansowych i jest łatwo dostępny. Analogicznie można tworzyć repliki innych części ciała.

• Brązowy medal za Hand exoskeleton dla zespołuŁ Izabela Rojek, Dariusz Mikołajewski - Instytut Informatyki, Jakub Kopowski - Wydział Psychologii, Marek Macko - Wydział Mechatroniki.
    Egzoszkielet na rękę: urządzenie wspierające rehabilitację przede wszystkim palców, ich zdolności manipulacyjnych – jedno z najbardziej precyzyjnych i wszechstronnych narzędzi na rynku. Konstrukcja gwarantuje personalizację produktu ( szkielet oparty na skanie i druku 3D). Umożliwia nieinwazyjną i kompleksową rehabilitację: poprawę zdolności ruchowych do naturalnej mobilności, zachowanie chwytu czteropunktowego, wsparcie wszystkich pozostałych chwytów: hakowego, szczypcowego, trójpunktowego, obustronnego i oburęcznego. Zaletą jest wielozadaniowość i niski koszt produkcji.

Na IWIS 2019 wynalazcy z 25 krajów zaprezentowali innowacje stanowiące przegląd osiągnięć technicznych, częściowo już wykorzystywanych w praktyce, a częściowo wciąż oczekujących na wdrożenie. Jak każdego roku wystawie towarzyszyły wykłady i prelekcje dotyczące ochrony własności intelektualnej  oraz Światowy Konkurs Chemiczny.

Więcej informacji na stronie targów: http://iwis.polskiewynalazki.pl. UKW reprezentował zespół z CTTI w składzie: P. Joanna Nowak i P. Agnieszka Tabuła-Szczepańska.