Centrum Transferu Technologii i Innowacji

PO IR: Regionalne Agendy Naukowo-Badawcze

Od 30 czerwca 2016 r. do 29 lipca 2016 r. będzie trwał nabór wniosków w ramach Działania 4.1 "Badania naukowe i prace rozwojowe", Poddziałania 4.1.2 "Regionalne agendy naukowo-badawcze", w ramach IV Osi priorytetowej: "Zwiększenie potencjału naukowo-badawczego" Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014 – 2020. Budżet konkursu wynosi 400 mln zł.

Zgodnie z informacjami Narodowego Centrum Badań i Rozwoju zakres Regionalnych Agend Naukowo-Badawczych może obejmować następujące zagadnienia:

  • Zdrowe społeczeństwo;
  • Biogospodarka rolno-spożywcza, leśno-drzewna i środowiskowa;
  • Zrównoważona energetyka, transport i budownictwo;
  • Innowacyjne technologie dla środowiska;
  • Innowacyjne technologie i procesy przemysłowe.

W ramach konkursu możliwe jest uzyskanie wsparcia na na realizację projektów, które obejmują badania przemysłowe i eksperymentalne prace rozwojowe albo eksperymentalne prace rozwojowe.

Wnioski na Regionalne Agendy Naukowo-Badawcze mogą być składane przez konsorcja, w skład których wchodzi:

  • co najmniej jedna jednostka naukowa, w rozumieniu "organizacji prowadzącej badania i upowszechniającej wiedzę", 
  • co najmniej jedno przedsiębiorstwo.

Oczekiwana forma współpracy z firmą to zatem  partnerstwo w konsorcjum (w którym zaangażowanie finansowe przedsiębiorcy lub przedsiębiorców powinno wynosić nie mniej niż 30% kosztów kwalifikowanych projektu). Skala kosztów kwalifikowanych projektu to łącznie od 1 do 8 mln PLN. Dotacja dla części kosztów kwalifikowanych (maksymalna intensywność pomocy) ponoszonych przez przedsiębiorcę badań przemysłowych wynosi do 80%, a prac rozwojowych – do 60%. Pomoc przedsiębiorcy udzielana jest w trybie pomocy publicznej (nie obowiązuje limit pomocy de minimis).

Projekt dotyczy innowacyjnych badań przemysłowych i prac rozwojowych, NIE INWESTYCJI! Efektem projektu powinien być produkt, do wytwarzania którego prawa na zasadach określonych w umowie konsorcjum będzie miał przedsiębiorca – partner projektu.

Decyzję o podjęciu współpracy należy podjąć jak najszybciej, gdyż wnioski o dofinansowanie do NCBiR składać można od 30 czerwca do 29 lipca 2016 roku.

Szczegóły propozycji współpracy chętnie omówimy z zainteresowanymi przedsiębiorcami. Zapraszam do kontaktu: tel. 660 594 109 lub (52) 34 19 129, e-mail m.majcherek@ukw.edu.pl